Pragniesz uniknąć jesienno-zimowej depresji? Chcesz mieć mocne kości i zęby? Dbasz o swoje zdrowie i o zdrowie swoich jelit? Witamina D3 – nie zapomnij o suplementacji.

Jesienią i zimą miewamy osłabioną odporność, częściej łapią nas różnego rodzaju infekcje, bolą kości i stawy, a nasz nastrój zostawia wiele do życzenia 😉 Powodem tych dolegliwości może być brak witaminy D3 w naszym organizmie.

Dlaczego witamina D3 jest tak ważna dla naszego zdrowia?

Witamina D3 wykazuje wielokierunkowe działanie i wciąż trwają badania nad jej dobroczynnym wpływem na nasz organizm:

Reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, a tym samym przyczynia się do odpowiedniej mineralizacji kości na każdym etapie naszego życia, bierze czynny udział w produkcji hormonów tarczycy, poprawia wrażliwość komórek na insulinę, obniża znacznie ryzyko wystąpienia cukrzycy typu I u dzieci, wpływa korzystnie na elastyczność komórek w jelicie cienkim, co sprawia, że komórki mogą tworzyć ścisłe połączenia. Zatem jej niedobór prowadzi do uszkodzenia bariery śluzówki, a tym samym zwiększa ryzyko powstania zwiększonej przepuszczalności oraz chorób zapalnych jelit, obniża poziom cytokin prozapalnych, zmniejszając ryzyko występowania lub łagodzenia objawów w chorobach tj.: reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu I, nieswoiste zapalenia jelit, łuszczyca, astma, PoChP, zmniejsza ryzyko powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kto jest najbardziej narażony na niedobór witaminy D3?

W naszej szerokości geograficznej bardzo często cierpimy na jej niedobór. Szczególnie narażone na jej braki są dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży, karmiące oraz osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia tj.: cukrzyca, depresja, choroby autoimmunologiczne, choroby układu krążenia, nowotwory. Zasadne jest również podawanie większych dawek w różnego rodzaju infekcjach bakteryjnych i wirusowych.

Witamina D syntetyzowana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych (UVB). Aby ją pozyskać bardzo istotna jest właściwa ekspozycja na słońce ( ok. 15 minut dziennie przy odsłoniętej 18% powierzchni ciała). Niestety w pożywieniu występuje w niewielkich ilościach m.in. w tłustych rybach, w podrobach, w mleku i jego przetworach, czy w jajach.

Dlatego w okresie od października do marca zalecana jest suplementacja Witaminy D3!!! Dawka dla niemowląt i dzieci wynosi 400-600 j.m. na dobę, dawka dla dorosłych dawki wynosi 2000 j.m. na dobę. Oczywiście zachęcamy do oznaczenia jej stężenia w badaniach laboratoryjnych w celu dostosowania jej indywidualnej dawki.