FoodMed Centrum

Wodorowy test oddechowy


Zaburzenia układu pokarmowego charakteryzujące się występowaniem wzdęć, luźnych stolców, zaparć i wielu innych dolegliwości związane są z nietolerancjami pokarmowymi.

Jedną z najczęstszych nietolerancji pokarmowych jest niemożliwość strawienia niektórych węglowodanów w jelicie cienkim z powodu braku enzymów trawiennych. Nietolerancja cukrów może mieć charakter pierwotny lub wtórny.

Wtórne przyczyny niedoborów enzymów:

 • stany niedożywienia organizmu,
 • uszkodzenie błony śluzowej przez leki,
 • procesy alergiczne przewodu pokarmowego,
 • stany po przebytych infekcjach,
 • stany niedotlenienia ustroju – wcześniactwo.

Nierozłożony i nieodpowiednio wchłonięty cukier trafia do jelita grubego, w którym częściowo jest wydalany, a częściowo podlega fermentacji, która wiąże się z występowaniem dolegliwości takich jak biegunka, wzdęcia, bóle brzucha itp. . Najczęstsze nietolerancje dotyczą cukrów występujących w produktach tj. mleko (laktoza), produkty mleczne, niektóre owoce i warzywa (fruktoza). W dłuższym czasie nietolerancje prowadzić mogą do upośledzenia wchłaniania, uszkodzenia jelit oraz niedożywienia. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być również spowodowane przerostem bakteryjnym SIBO (Small Intenstinal Bacterial Overgrowth).

Najczęstsze objawy przerostu bakteryjnego SIBO:

 • bóle brzucha,
 • biegunka tłuszczowa,
 • utrata masy ciała (objawy niedożywienia),
 • niedobór witamin A,D,E,K, B12,
 • nadmierne gazy,
 • objawy spoza przewodu pokarmowego: wysypki skórne, zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby, zapalenie nerek, obrzęki, rumień guzowaty.

W celu diagnostyki nietolerancji pokarmowych oraz przerostu bakteryjnego SIBO należy wykonać badanie wodorowym testem oddechowym. Badanie to polega na monitorowaniu stężenia wodoru w wydychanym powietrzu. Jeśli w jelicie cienkim brakuje enzymów do trawienia cukru, powstaje wodór, który zostaje zaabsorbowany przez ścianę jelita cienkiego lub grubego.

Zostaje on przetransportowany do płuc i wydalany z ustroju w wydychanym powietrzu. Wodorowy test oddechowy wykonuje się na czczo (12 godzin od ostatniego posiłku) za pomocą analizatora mierzącego ilość wydychanego wodoru w ciągu dwóch godzin po obciążeniu doustnego określonym cukrem. Badania dedykowane są dla wszystkich grup wiekowych.

Przygotowanie do badania

Na kilka dni przed badaniem (4-5 dni), należy wstrzymać się z zażywaniem leków(witaminy, aspiryna, antybiotyki, środki przeczyszczające).

Dzień przed badaniem, należy przejść na odpowiednią dietę. Unikać warzyw wzdymających (kapusta, cebula, por, fasola, warzywa marynowane), nie wolno pić mleka oraz soków owocowych. Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie powinien być lekki i ubogi w błonnik pokarmowy.

Bezwzględne przeciwwskazania

Zdiagnozowana lub podejrzewana wrodzona nietolerancja fruktozy (przeciwwskazanie dla wodorowego testu oddechowego z fruktozą i sorbitolem) oraz zdiagnozowana lub podejrzewana (poposiłkowa) hipoglikemia.

Względne przeciwwskazania

Przyjmowanie antybiotyków, kolonoskopia, irygoskopia, fluoroskopia, ileostomia – z wyjątkiem diagnostyki przerostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO  (w okresie 4 tygodni przed badaniem – dotyczy wszystkich badań i przyjmowania antybiotyków).

Uwaga! W dniu poprzedzającym badanie nie należy palić papierosów. Natomiast przed badaniem trzeba dokładnie umyć zęby oraz język (osoby z protezami nie powinny używać kleju mocującego w dniu badania).

Z wynikami badań należy udać się do  specjalisty.

Cena badania
130 zł

Typ badania

Grupa pacjentów