Czy wiesz że…
Alergia pokarmowa IgE-zależna to natychmiastowa i często gwałtowna reakcja naszego organizmu na obecność antygenu. Najczęściej występuje po spożyciu niektórych pokarmów o znanym potencjale uczulającym, np. seler, orzechy ziemne, ryby, owoce morza, cytrusy, truskawki.

Przeciwciała klasy IgE, rozpoznające konkretny alergen, krążą we krwi cały czas. W momencie pojawienia się alergenu wiążą się z nim natychmiast i stawiają cały układ odpornościowy w stan najwyższego alertu.
Walka z potencjalnym zagrożeniem nierzadko toczy się z dość dużymi uszkodzeniami własnych tkanek, w ostrych przypadkach przyjmując postać wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić do śmierci organizmu.

W celu rozpoznania, który składnik pokarmowy jest odpowiedzialny za reakcję najczęściej wykonuje się testy skórne. Można także wykonać testy z krwi, które są niejednokrotnie skuteczniejsze i bezpieczniejsze: wyznacza się poziom przeciwciał IgE na każdy alergen oraz podaje klasę uczulenia od 0 do 6.

17 000 000 Europejczyków cierpi na alergię pokarmową.
W ciągu ostatnich 10 lat liczba osób, których spotyka alergia pokarmowa podwoiła się. Ilość wstrząsów anafilaktycznych w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła 7-krotnie. (Dane Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej EAACI)