MIGRENA

Migrena to dość powszechna choroba neurologiczna. Uznaje się, że migreny dotykają 10-15% populacji światowej. Liczebność osób ciepiących na migrenę może być znacznie niedoszacowana, gdyż wielu pacjentów nie zgłasza się po poradę lekarską. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła tę chorobę w pierwszej dziesiątce chorób wpływających negatywnie na zdrowie człowieka. Pomimo, iż powszechnie uznaje się bóle głowy za niezagrażające życiu i zdrowiu, wpływają one negatywnie na codziennie funkcjonowanie, obniżając przy tym jakość życia. Warto dodać, że przewlekła migrena wiązać się może z podwyższonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego; może także wpływać na funkcje poznawcze. Migrena cechuje się intensywnym oraz nawracającym bólem głowy, a jej symptomatologia jest bardzo zróżnicowana. Choroba ta najczęściej manifestuje się pod postacią napadu migrenowego bez aury. U ok. 20% osób występuje migrena z aurą, cechująca się wieloma charakterystycznymi objawami neurologicznymi tj.: drętwieniami i mrowieniami ciała, szumami usznymi, zaburzeniami równowagi, zaburzeniami mowy. Pojawiać się mogą również specyficzne zaburzenia wzrokowe tj.: plamy, błyskające światła, zaburzenia ostrości widzenia, niedowidzenie. Warto zaznaczyć, że bólom migrenowym często towarzyszą napięciowe bóle głowy, z którymi często pojawiają się nadwrażliwości zmysłów oraz objawy fizyczne.

 

STANY ZAPALNE, A MIGRENA

U podłoża migren leżą zmiany neurologiczne oraz naczyniowe w mózgu. Badania eksperymentalne i kliniczne wskazują, że w powstawanie migren zaangażowanych jest wiele neuroprzekaźników. Wśród nich za najistotniejsze uznaje się serotoninę i dopaminę. Wzrost częstości występowania migreny może być związany z różnymi zmianami cywilizacyjnymi. Do czynników, które są powiązane z wzrostem zachorowań na migrenę można zaliczyć niski poziom aktywności fizycznej, zaburzenia rytmu dobowego, nadużywanie leków, nieprawidłowo zbilansowana dieta. Migrena często współwystępuje z innymi zaburzeniami, takimi jak depresja, nadciśnienie tętnicze, otyłość, zaburzenia jedzenia, zaburzenia lękowe, a także inne choroby neurologiczne, reumatyczne i bólowe.

 

NIETOLERANCJA AMIN BIOGENNYCH

 

Do najczęstszych przyczyn migreny zaliczamy nietolerancje amin biogennych, zwłaszcza tyraminy i histaminy, których nadmiar może skutkować wzrostem ciśnienia, rozszerzeń naczyń i w konsekwencji wystąpieniem migreny.

MAO, czyli monoaminooksydaza to enzym metabolizujący aminokwas tyraminę. Reakcja tyraminowa, związana z niedostateczną produkcją enzymu wiąże się wystąpieniem uporczywych dolegliwości po spożyciu produktów bogatych w tyraminę. DAO to kolejny enzym, którego zadaniem jest metabolizowanie histaminy w świetle jelit, pochodzącej z pożywienia oraz mikroorganizmów zasiedlających przewód pokarmowy. Osoby z pierwotnych lub wtórnych niedoborem tego enzymu, także znajdują się w grupie osób wśród których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia migrenowych bóli głowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat związku migreny z nietolerancją histaminy z niedoboru enzymu DAO, zapraszamy do przeczytania naszego wpisu na blogu www.nietolerancjahistaminy.pl

 

NIEDOBÓR MAGNEZU

Tlenek azotu (NO) jest jednym z mechanizmów rozkurczu naczyń krwionośnych. Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do uwolnienia uwięzionego NO z komórek. Magnez jest również antagonistą receptora NMDA(kwas n-metylo-d-asparaginowy) który może blokować glutaminian. Skąd się mogą brać niedobory magnezu w organizmie? Przyczyną może być nadmierne wydalanie magnezu ze względu na narażenie na długotrwały stres, genetycznie uwarunkowane upośledzenie jego wchłaniania czy też niedostateczną podaż w diecie.

 

ZABURZENIA METYLACJI I NIEDOBORY WITAMIN Z GRUPY B

Według niektórych badań migreny mogą być spowodowane niedoborem witaminy B6, która wraz z magnezem moduluje poziom tlenku azotu (NO) w komórkach. Witaminy B12, B6 oraz B9 ( kwas foliowy) należą do tzw. donorów metylacyjnych. Witamina B6 wpływa na metabolizm białek i aminokwasów, węglowodanów oraz lipidów. Bierze udział w biosyntezie neurotransmiterów takich jak serotonina, dopamina, GABA. Witamina bierze udział w przemianach do homocysteiny i glutanionu. Witamina B6 odpowiada za syntezę kolagenu, hemu, tauryny, kreatyny, kwasu niacynowego.

 

STRES

Chroniczny (przewlekły) stres rozregulowuje złożone mechanizmy, co może prowadzić do nieproporcjonalnie wzmocnionej odpowiedzi na bodziec stresowy i do nadmiernego wydzielania związków regulatorowych. Skutkiem takiego stanu może być rozwój procesów zapalnych, rozregulowanie gospodarki hormonalnej, znaczne zaburzenia pracy układu nerwowego, pokarmowego, czy immunologicznego. Wśród związków wydzielanych w odpowiedzi na stres znajduje się także histamina, ponieważ jako hormon tkankowy odgrywa ona ważną rolę w „obronie” organizmu przed potencjalnym zagrożeniem. Niestety, u osób, które na co dzień zmagają się z nadmierną ilością histaminy w organizmie, jej wzrost w wyniku odpowiedzi na stres może przyczyniać się do nasilenia dokuczliwych objawów. Co więcej, długotrwała ekspozycja na stres i związana z nią ciągła aktywacja komórek tucznych i nadmierna sekrecja histaminy mogą przyczynić się do wystąpienia objawów nietolerancji histaminy nawet u tych osób, które nie miały wcześniej podobnych objawów i nie mają zdiagnozowanego niedoboru DAO. Chroniczny (przewlekły) stres rozregulowuje te złożone mechanizmy, co może prowadzić do nieproporcjonalnie wzmocnionej odpowiedzi na bodziec stresowy i do nadmiernego wydzielania związków regulatorowych.

HORMONY

Migreny występują niemal trzykrotnie częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Jest to w dużym stopniu związane z gospodarką hormonalną i zmianami stężeń hormonów w ciągu całego życia kobiety. Analizując zależność między wiekiem kobiet, a częstością występowania migren oraz ich obrazem klinicznym możemy zauważyć, że oba te czynniki są mocno związane z przełomowymi momentami w rozwoju płciowym kobiety – okresem dojrzewania, okresem maksymalnej płodności oraz okresem przekwitania. Związku migreny z gospodarką hormonalną przeczytasz na naszym wpisie na blogu.

 

GENY

Uwarunkowania genetyczne i obecność niekorzystnych wariantów niektórych genów mogą zwiększać ryzyko powstania migren na niektórych etapach życia.