Opis

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Istnieje wiele gatunków Borrelia rozpo­wszechnionych na całym świecie mogących wywoływać boreliozę. W Europie najważniejsze gatunki mogące wywołać zakażenie to: Borrelia burgdorferi (sensu stricto), Borrelia afzelii i Borrelia garinii.

Ze względu na różnorodne objawy kliniczne, borelioza może być trudna w diagnozie. Pomocne w postawieniu diagnozy jest badanie przeciwciał przeciw antygenom bakterii z rodzaju Borrelia obecnych w surowicy krwi chorego. Instytut Mikroekologii oferuje testy potwierdzające (oparte o metodę Westernblot), wykrywające przeciwciała klasy IgM oraz IgG przeciwko różnym antygenom gatunków Borrelia, wywołujących chorobę z Lyme.

Test na boreliozę umożliwia wykrycie zarówno wczesnej postaci boreliozy (białko OspC i VIsE), jak i późnej postaci (marker późnej fazy p83). Zastosowany test charakteryzuje się wysoką, ponad 90% specyficznością i czułością. Badaniu można poddać się najwcześniej 4 tygodnie po ukąszeniu, ze względu na czas potrzebny do wytworzenia przeciwciał.